Indendørs madmarked med boder, caféborde og hængelamper under et højt buet tag af jern og glas
Sammenlign & toplister

Madpriser i Europa – hvor er indkøbskurven billigst?

Hvor er supermarkedet billigst i Europa? Brød, kød, mejeri og grønt i 24 lande med Danmark = 100.

Indkøbskurven er billigst i Nordmakedonien, Tyrkiet og Rumænien, hvor fødevarer og drikkevarer uden alkohol koster 62–66 procent af den danske pris. Polen og Tjekkiet ligger på 74, Spanien på 79 og Tyskland på 85. Danmark er det næstdyreste land i EU for mad efter Luxembourg, og kun Schweiz, Island og Norge er klart dyrere i hele Europa (Eurostat 2025, Danmark = 100).

Forskellene er mindre, end de fleste regner med. Hvor restaurantregningen i de billigste europæiske lande er en tredjedel af den danske, sparer du sjældent mere end en tredjedel i supermarkedet. Fødevarer handles på tværs af grænserne, og en pakke pasta eller en dåse tomater koster ikke en brøkdel af den danske pris, bare fordi lønningerne er lave. Det er lønnen til servering og betjening, der skaber de store forskelle – og den betaler du kun en lille del af i supermarkedet.

Indkøbskurven land for land

Tabellen viser Eurostats prisniveau for fødevarer og drikkevarer uden alkohol samlet og for fire af de vigtigste varegrupper. Tallene er for 2025, offentliggjort i juli 2026, og omregnet af os, så Danmark = 100. Sorteret efter kurven i alt, dyreste først.

Prisniveau for fødevarer og ikke-alkoholiske drikkevarer og udvalgte varegrupper, Danmark = 100. Kilde: Eurostat, prisniveauindeks (prc_ppp_ind_1), 2025, omregnet af Prisniveau.com.
LandMad og drikke i altBrød og kornKødMælk, ost og ægGrøntsager
Schweiz129117212117110
Island129118175159124
Norge11098133111127
Luxembourg102951319696
Danmark100100100100100
Irland9687999290
Sverige91801058898
Østrig91881158389
Frankrig89811247689
Kroatien8878889174
Grækenland87779410674
Albanien86629511073
Tyskland85751117882
Portugal8575868881
Italien84781018680
Holland82661108176
Spanien7969897879
Ungarn7974757979
Bulgarien77606910366
Polen7465787674
Tjekkiet7464847967
Rumænien6650688559
Tyrkiet6452637941
Nordmakedonien6248757358

Bemærk især Albanien og Grækenland. Restauranterne i Albanien er blandt Europas billigste, men supermarkedet ligger på 86 – og mejerivarer er dyrere end i Danmark. Mejerivarer er også dyrere end i Danmark i Grækenland og Bulgarien.

Hvad er dyrt i et dansk supermarked – og hvad er ikke

Danmarks høje placering skyldes ikke alle varer lige meget. Sammenlignet med EU-gennemsnittet er brød og kornprodukter 36 procent dyrere i Danmark, færdigretter og andre forarbejdede fødevarer 39 procent dyrere, og slik, sukker og desserter 31 procent dyrere. Kød derimod ligger kun 4 procent over EU-gennemsnittet, og frugt og nødder er lidt billigere end gennemsnittet.

Det har en praktisk konsekvens på rejsen: Kød er ikke nødvendigvis billigere sydpå. I Tyskland ligger kød på 111 og i Frankrig på 124 i forhold til Danmark, i Holland på 110. Brødet er derimod billigere næsten overalt – i Rumænien og Nordmakedonien til omkring halv pris. Den største besparelse i den sydlige halvdel af Europa ligger i grøntsager, brød og bagværk, mens kød og mejerivarer kan overraske.

Drikkevarer uden alkohol er også en dansk dyrevare: kaffe, juice, sodavand og vand ligger 30 procent over EU-gennemsnittet. Billigst i tabellens lande er Nordmakedonien og Italien med omkring 62–63 procent af dansk niveau. Det står der mere om i kaffeindekset.

Moms forklarer en del af forskellen Danmark har 25 procent moms på fødevarer, og der findes ingen nedsat sats. Mange andre EU-lande har en nedsat sats for mad. Sverige halverede momsen på fødevarer fra 12 til 6 procent den 1. april 2026, og sænkningen gælder til og med 31. december 2027 (Skatteverket). Eurostats svenske tal ovenfor er fra 2025 og fanger derfor ikke nedsættelsen.

Grænsehandel: Tyskland, Sverige og Polen

For danskere er nabolandene den mest praktiske måde at udnytte prisforskellene på. Tyskland ligger på 85 for mad og drikke uden alkohol, så en almindelig indkøbskurv er cirka 15 procent billigere – mere på brød og drikkevarer, mindre eller intet på kød. Den store gevinst ved grænsehandlen ligger dog ofte i øl, vin og sodavand, hvor afgifterne betyder mest; se guiden til grænsehandel i Tyskland.

Sverige lå på 91 i 2025. Efter momsnedsættelsen faldt de svenske fødevarepriser 6,0 procent fra august 2025 til august 2026 ifølge Eurostats forbrugerprisindeks, mens de danske faldt 1,7 procent. Afstanden er altså blevet større – men om det kan betale sig at køre over broen, afhænger mest af, hvad turen koster. Regnestykket står i kan det betale sig at handle i Sverige?

Polen er med 74 billigst af de lande, der er realistiske at nå med bil eller færge, og især brød, grøntsager og mejerivarer er billigere end i Tyskland. Mere om de polske byer i Gdansk og Krakow.

Priserne lige nu: fald i Danmark, stigning i Tyrkiet

Eurostats prisniveau er et øjebliksbillede fra 2025. Forbrugerprisindeksene viser, hvordan det har udviklet sig siden. I august 2026 var fødevarer i Danmark 1,7 procent billigere end året før, mens EU som helhed lå på +0,3 procent. Spanien (+2,5) og Portugal (+2,2) er blevet lidt dyrere, Ungarn (−5,5) og Tjekkiet (−4,7) billigere.

Undtagelsen er Tyrkiet, hvor fødevarer var 33,5 procent dyrere i august 2026 end året før. Med en samlet inflation på 29,73 procent i september 2026 (den tyrkiske centralbank) ændrer priserne sig så hurtigt, at 2025-tallet allerede er forældet – selv om liraens fald trækker i den anden retning, når du betaler med kroner.

Hvad det betyder for ferien i lejlighed

Lejer du en lejlighed og laver det meste af maden selv, sparer du altså mindre end ved at spise ude – men du betaler også mindre i alt. Et regneeksempel: Hvis en uges indkøb til familien koster 1.500 kr. i Danmark, svarer det til omkring 1.190 kr. i Spanien, 1.270 kr. i Portugal, 1.260 kr. i Italien, 1.310 kr. i Kroatien og Grækenland og 960 kr. i Tyrkiet. I Norge ville det være omkring 1.660 kr. Det er vores egen omregning af Eurostats landsgennemsnit, ikke målte priser.

To ting trækker op i praksis. Supermarkeder i turistbyer og små butikker ved stranden har ofte højere priser end landsgennemsnittet, og ferieindkøb består af flere færdigvarer, snacks og drikkevarer end hverdagens. Handl i de store kæder, gerne et stykke fra strandpromenaden, og køb lokale varer frem for importerede mærker. Hvordan regnestykket ser ud over for et hotel, står i lejlighed eller hotel, og for restauranterne i restaurantpriser i verden.

Mad og drikke i alle lande, Danmark = 100

Listen viser fødevarer og ikke-alkoholiske drikkevarer for alle lande, vi har tal for: Verdensbankens måling fra 2021 og, for Europa, Eurostats 2025-tal. Klik på en kolonneoverskrift for at sortere. Det generelle prisniveau står i listen over verdens lande.

Fødevarer og alkoholfri drikke: prisniveau i 165 lande, Danmark = 100, lavest først. Kilde: Verdensbankens International Comparison Program 2021 (CC BY 4.0). Europa: Eurostat, prisniveauindeks 2025 (prc_ppp_ind_1).
LandVerdensbanken 2021Eurostat 2025
Indien42–
Pakistan42–
Hviderusland43–
Aserbajdsjan43–
Sudan44–
Rwanda44–
Egypten46–
Kasakhstan46–
Tanzania46–
Tunesien46–
Nepal47–
Zambia48–
Kirgisistan48–
Madagaskar49–
Bolivia49–
Tadsjikistan51–
Ukraine51–
Algeriet51–
Syrien52–
Moldova52–
Usbekistan52–
Armenien53–
Etiopien53–
Tyrkiet5364
Nordmakedonien5462
Burkina Faso54–
Mongoliet54–
Sri Lanka54–
Uganda54–
Bhutan55–
Colombia56–
Vietnam56–
Paraguay56–
Mauretanien57–
Surinam57–
Nicaragua57–
Brasilien58–
Gambia58–
Georgien58–
Rumænien5866
Argentina58–
Mozambique58–
Malaysia59–
Eswatini59–
Lesotho60–
Burundi60–
Mali60–
Polen6074
Thailand61–
Somalia61–
Bangladesh61–
Angola61–
Tchad62–
Malawi62–
Laos63–
Cameroun63–
Sydafrika63–
El Salvador63–
Sierra Leone63–
Indonesien63–
Cambodja64–
Peru64–
Botswana65–
Elfenbenskysten65–
Den Dominikanske Republik65–
Guatemala65–
Bosnien-Hercegovina6671
Filippinerne66–
Marokko66–
Kenya66–
Namibia66–
Bulgarien6777
Irak67–
Honduras67–
Fiji67–
Guinea68–
Montenegro6872
Albanien6986
Senegal70–
Togo70–
Benin70–
Niger70–
Kap Verde71–
Ecuador71–
Jordan71–
Serbien7181
Ungarn7179
Mexico71–
Nigeria72–
Guinea-Bissau72–
Brunei73–
Maldiverne73–
Mauritius74–
Litauen7486
Tjekkiet7575
Den Demokratiske Republik Congo75–
Panama77–
Oman78–
Belize79–
Storbritannien79–
Ghana79–
Republikken Congo79–
Slovakiet8069
Liberia80–
Kroatien8188
Letland8189
Estland8291
Spanien8279
Holland8283
Libanon82–
USA83–
Slovenien8384
Portugal8485
Bahrain85–
Den Centralafrikanske Republik86–
Tyskland8785
Jamaica87–
Gabon88–
Belgien8887
Italien8884
Costa Rica89–
Grækenland8987
Chile89–
São Tomé og Príncipe89–
Østrig8991
Qatar90–
Guyana91–
Djibouti91–
Cypern9183
Frankrig9289
Saudi-Arabien92–
Singapore92–
Kuwait92–
Kina93–
Sydsudan93–
Seychellerne94–
Finland9589
Ækvatorialguinea95–
Trinidad og Tobago96–
Malta9894
De Forenede Arabiske Emirater98–
Sverige9891
Zimbabwe99–
Uruguay99–
Irland10096
New Zealand100–
Taiwan100–
Danmark100100
Canada104–
Luxembourg104102
Australien106–
Saint Vincent og Grenadinerne108–
Saint Kitts og Nevis109–
Antigua og Barbuda114–
Dominica114–
Island116129
Comorerne117–
Grenada119–
Hongkong120–
Saint Lucia122–
Norge125111
Israel135–
Japan136–
Schweiz138129
Sydkorea145–

Ofte stillede spørgsmål

Hvor i Europa er maden billigst i supermarkedet?

Maden i supermarkedet er billigst i Nordmakedonien, Tyrkiet og Rumænien, hvor fødevarer og drikkevarer uden alkohol koster 62–66 procent af dansk niveau (Eurostat 2025). Inden for EU er Rumænien, Slovakiet og Polen billigst.

Er mad dyrere i Danmark end i resten af EU?

Ja, Danmark var i 2025 det næstdyreste EU-land for fødevarer og drikkevarer uden alkohol, kun overgået af Luxembourg. Fødevarer kostede knap 20 procent mere end gennemsnittet i EU (Eurostat).

Er mad billigere i Tyskland end i Danmark?

Ja, mad og drikke uden alkohol er omkring 15 procent billigere i Tyskland (Eurostat 2025). Brød og drikkevarer er klart billigere, mens kød i gennemsnit er dyrere i Tyskland end i Danmark.

Er mad dyrere i Norge end i Danmark?

Ja, fødevarer og drikkevarer uden alkohol er omkring 10 procent dyrere i Norge end i Danmark (Eurostat 2025). Kød og grøntsager er mere end 25 procent dyrere, mens brød koster omtrent det samme.

Kilder: Eurostat, prisniveauindeks 2025, Eurostat, harmoniseret forbrugerprisindeks, Verdensbanken, International Comparison Program 2021, Danmarks Statistik, PRIS01, Skatteverket om sænket moms på fødevarer, den tyrkiske centralbank. Tal hentet 9. oktober 2026 og omregnet, så Danmark = 100. Kronebeløbene er Prisniveau.com's egne regneeksempler.