Gammel globus i træstativ med Nordamerika, Den Mexicanske Golf og Caribien i fokus
Sammenlign & toplister

Prisniveauet i verdens lande – hele listen (Danmark = 100)

Alle 159 lande fra billigst til dyrest, Danmark = 100 – med restauranter, mad og alkohol.

Danmark er et af verdens dyreste lande. Ifølge Verdensbankens tal for 2025 er det kun Island, Schweiz, de små ønationer Bahamas og Vanuatu og – med et hårstrå – Israel, der har et højere prisniveau for husholdningernes forbrug. Det billigste land i opgørelsen er Egypten, hvor det samme forbrug koster 15 procent af den danske pris. Indien, Pakistan og Nepal ligger på 22–24, Thailand og Vietnam omkring 30, og i Europa er Nordmakedonien billigst med 39.

Listen nederst på siden viser alle 159 lande, vi har tal for, sorteret fra billigst til dyrest og med link til hvert lands prisartikel. Danmark = 100: Et land med 60 er 40 procent billigere end Danmark, et land med 120 er 20 procent dyrere. Ved siden af det generelle prisniveau står Verdensbankens tal for restauranter, mad og alkohol, så du kan se, hvor rabatten er størst.

Sådan er tallet regnet ud

Verdensbanken offentliggør hvert år to tal for hvert land. Det ene er den officielle valutakurs over for dollaren. Det andet er købekraftspariteten for husholdningernes forbrug: hvor mange enheder af den lokale valuta det koster at købe den samme kurv af varer og tjenester, som én dollar køber i USA. Dividerer man købekraftspariteten med valutakursen, får man et prisniveau. Vi har derefter omregnet alle lande, så Danmark står til 100.

Et eksempel gør det konkret: Ligger et land på 50, får du med vekslede kroner dobbelt så meget for pengene som hjemme – en kurv, der koster 1.000 kr. i Danmark, koster 500 kr. dér. Kurven er bred. Den dækker mad, tøj, bolig, el, transport, sundhed, restauranter, fritid og alt det andet, en gennemsnitlig husholdning bruger penge på.

Tallene er for 2025, når Verdensbanken har dem, ellers 2024. Ét land er behandlet anderledes: For Bulgarien indeholder Verdensbankens 2025-tal en fejl i omregningen mellem lev og euro, så her bruger vi Eurostats husholdningsindeks for 2025 i stedet. Kolonnerne for restauranter, mad og alkohol kommer fra Verdensbankens store prissammenligning, ICP 2021, som er den nyeste, der dækker hele verden.

Verdens billigste lande

Bunden af listen domineres af lande med lave lønninger og svage valutaer. Egypten ligger lavest med 15. Derefter følger Nigeria (20), Indien (22), Pakistan (22), Bhutan (23) og Nepal (24). Udenrigsministeriet fraråder ikke-nødvendige rejser til hele Pakistan, så landet er mere interessant som tal end som rejsemål.

Blandt de klassiske rejsemål for danskere er Asien billigst. Indonesien ligger på 29, Vietnam og Thailand på 30–31, Malaysia på 32, Filippinerne på 34 og Cambodja på 35. I Afrika er Kenya (33) og Tunesien (31) billige, og i Latinamerika er Nicaragua, Paraguay, Den Dominikanske Republik og Bolivia alle under 40.

Også Ukraine (27) og Rusland (32 i 2024) ligger lavt, men Udenrigsministeriet fraråder alle rejser til begge lande.

De dyreste lande – og hvor Danmark står

I toppen ligger Island (124) og Schweiz (123). Små østater, der importerer det meste, ligger også højt: Bahamas 113 og Vanuatu 107, begge med 2024-tal. Israel ligger lige over Danmark med 101.

Lige under Danmark ligger Irland (98), USA (96), Luxembourg (94), Norge (92), Australien (90) og Storbritannien (88).

Eurostat kommer frem til det samme for Europa med sin egen metode: Danmark havde i 2025 det højeste prisniveau i EU for husholdningernes forbrug, knap 40 procent over EU-gennemsnittet, foran Irland og Luxembourg. Uden for EU var kun Island og Schweiz dyrere.

Norge er ikke længere dyrere end Danmark Mange danskere regner stadig med, at Norge er markant dyrere. Det passer ikke længere i gennemsnit: Verdensbanken giver Norge 92 for 2025, Eurostat 99. I 2021 lå Norge på 111, men den norske krone er faldet siden. Alkohol er dog stadig langt dyrere i Norge, og maden lidt dyrere.

Europa fra billigst til dyrest

Europa spænder fra under 40 til over 120. Balkan og Sortehavsområdet er billigst: Nordmakedonien 39, Bosnien-Hercegovina 42, Bulgarien 43, Tyrkiet 43, Rumænien 47, Montenegro 47, Serbien 49 og Albanien 50 (2024).

Centraleuropa og Baltikum ligger i midten: Polen 53, Ungarn 55, Kroatien 56, Litauen og Letland omkring 60, Tjekkiet 64 og Estland 73. Sydeuropas badelande ligger tæt: Portugal 62, Grækenland 63, Cypern 64, Spanien 66, Malta 66 og Italien 70.

Nordvesteuropa ligger fra Tyskland (78) og Frankrig (79) over Holland og Belgien (83) til Sverige og Finland (87). Af nabolandene er Tyskland det billigste – en stor del af forklaringen på grænsehandlen.

Hvad har ændret sig siden 2021

Valutakurser flytter et lands placering hurtigere end priserne selv. Sammenligner man Verdensbankens 2021-måling med 2025-tallene, er nogle lande blevet markant billigere for danskere. Japan faldt fra 92 til 66, i høj grad fordi yenen er svækket. Sydkorea gik fra 80 til 59, Kina fra 62 til 46 og Sverige fra 97 til 87.

Andre steder er det gået den anden vej. Tyrkiet steg fra 36 til 43, fordi priserne er steget hurtigere, end liraen er faldet – inflationen var 29,73 procent år til år i september 2026 ifølge den tyrkiske centralbank. Mexico steg fra 50 til 56. Det er en påmindelse om, at listen er et øjebliksbillede: Ét års valutaudsving kan flytte et land 10 point.

Hvorfor dit feriebudget ikke følger listen

Det generelle prisniveau dækker hele husholdningens forbrug, også husleje, el og sundhed – ting, du som turist ikke betaler. Det, du bruger penge på, er især restauranter, overnatning, transport og lidt indkøb. Og her er forskellene ofte større end i gennemsnittet.

Thailand er et godt eksempel: det generelle niveau er 31, men restauranter og hoteller ligger på 20, mens alkohol i butikken ligger på 105. Singapore ligger på 75 generelt, men 34 for restauranter. I fattige lande er tjenester – mad, der bliver lavet til dig, taxa, massage – særligt billige, mens importerede varer som elektronik, mærketøj og vin nærmer sig verdensmarkedsprisen.

Derfor har vi særskilte oversigter over restaurantpriser i verden, ølpriser og madpriser i Europa. Vil du lægge et budget for en bestemt rejse, kan du bruge rejsebudgetberegneren eller sætte to rejsemål op mod hinanden i sammenligningsværktøjet.

Lande, der mangler på listen

Nogle lande har ingen brugbare tal. Det gælder Grønland og Færøerne, som vi i stedet beskriver ud fra konkrete priser. Kosovo, Monaco, Liechtenstein, Andorra og Vatikanstaten mangler også. Det samme gælder Cuba, Venezuela, Myanmar, Nordkorea, Afghanistan, Iran og Yemen. På Cuba findes der for eksempel tre officielle dollarkurser side om side, så et enkelt prisniveau giver ikke mening. De Kanariske Øer er en del af Spanien og har ikke eget tal; Spaniens 66 er det bedste bud.

For enkelte lande har vi kun Verdensbankens 2021-tal, bl.a. Argentina, Sri Lanka og Taiwan. Alle tre har haft store prisændringer siden, så de står ikke i hovedkolonnen. Hvordan vi i øvrigt håndterer tallene, står under sådan regner vi.

Hele listen: prisniveau i 159 lande

Tabellen er sorteret fra billigst til dyrest. Klik på en kolonneoverskrift for at sortere efter restauranter, mad eller alkohol. † betyder, at tallet er fra 2024, ‡ at det er Eurostats tal.

Prisniveau i 159 lande, Danmark = 100. Generelt prisniveau: Verdensbanken (købekraftsparitet for husholdningernes forbrug divideret med valutakursen), 2025 († = 2024, ‡ = Eurostat 2025, hvor Verdensbankens tal har en valutafejl). Restaurant, mad og alkohol: Verdensbankens International Comparison Program 2021. Kilde: Verdensbanken, licens CC BY 4.0.
#LandGenerelt prisniveauRestauranter og hotellerMadAlkohol
1Egypten15144675
2Nigeria20247257
3Indien221942119
4Pakistan221742–
5Bhutan23145560
6Nepal241847150
7Rwanda25254498
8Tanzania †26164684
9Hviderusland272443–
10Ukraine27225147
11Usbekistan27265252
12Bangladesh271961–
13Madagaskar28154966
14Laos †28236392
15Gambia †29225883
16Indonesien292263159
17Etiopien †30145363
18Vietnam †30175684
19Algeriet30165175
20Aserbajdsjan31244358
21Thailand312061105
22Tunesien †31164689
23Burkina Faso32265477
24Mali323160106
25Zambia32194857
26Malaysia321559168
27Mongoliet32215492
28Rusland †32–––
29Benin32297084
30Libyen32–––
31Kirgisistan †33244858
32Niger33327079
33Kenya332166106
34Lesotho33326062
35Filippinerne34236671
36Cameroun34296380
37Cambodja35236492
38Kasakhstan35234649
39Nicaragua35235789
40Uganda36295494
41Togo36367064
42Paraguay36235652
43Tchad37336298
44Den Dominikanske Republik373865107
45Fiji374267144
46Guinea-Bissau37287269
47Senegal373270105
48Bolivia37244979
49Elfenbenskysten38366577
50Botswana384765101
51Georgien38255861
52Republikken Congo38277964
53Angola38206154
54Brunei393273–
55Armenien39265367
56Nordmakedonien39275456
57Colombia39325674
58Namibia40326665
59Ghana40237975
60Mozambique †40235878
61Surinam40285788
62Marokko412866121
63Sydafrika41296364
64Mauritius424074101
65Ecuador423971127
66Bosnien-Hercegovina42386664
67Den Centralafrikanske Republik434586134
68Bulgarien ‡43306763
69Guatemala43206581
70Jordan433071113
71Tyrkiet433353116
72Burundi441760141
73Irak †44276789
74Brasilien44245861
75El Salvador45366391
76Guyana453091125
77Oman453478145
78Kina464193150
79Gabon46338871
80Ækvatorialguinea †46359575
81Honduras47386780
82Bahrain473585206
83Rumænien47395860
84Montenegro47386884
85Panama48387774
86Djibouti482691147
87Saudi-Arabien483792–
88Moldova48285257
89Serbien49387175
90Chile49508975
91Albanien †50306984
92Peru52346474
93Kap Verde523671118
94Belize524079150
95Polen53486063
96Trinidad og Tobago547196154
97Seychellerne556094172
98Dominica5536114129
99Ungarn55407158
100Comorerne5637117165
101Mexico56417173
102Kroatien56518181
103Saint Lucia5750122131
104Kuwait575392–
105Macau59–––
106Grenada5945119109
107Jamaica59358791
108Sydkorea5969145126
109Litauen59477474
110Maldiverne593373–
111Saint Vincent og Grenadinerne6062108156
112Letland60538188
113Costa Rica604389114
114São Tomé og Príncipe †61308976
115Slovakiet61528067
116Portugal62468480
117Libanon63308262
118Grækenland635789107
119Kiribati †63–––
120Cypern64589180
121Slovenien64568371
122Tjekkiet64377570
123Samoa65–––
124Spanien66548266
125De Forenede Arabiske Emirater665498174
126Malta66609887
127Japan667213698
128Uruguay69439997
129Italien70718862
130Hongkong7145120110
131Estland73608289
132Tonga75–––
133Singapore753492184
134Qatar †775190201
135Antigua og Barbuda784411497
136Tyskland78728760
137Frankrig79769270
138San Marino79–––
139Østrig81678958
140Holland83798269
141Belgien83818880
142New Zealand8584100121
143Canada8673104110
144Sverige878598112
145Finland878695151
146Salomonøerne88–––
147Storbritannien886479100
148Australien9091106169
149Norge92106125180
150Palau92–––
151Luxembourg948610473
152USA96698381
153Irland9883100139
154Danmark100100100100
155Israel101104135142
156Vanuatu †107–––
157Bahamas †113–––
158Schweiz12311113892
159Island124106116197

Ofte stillede spørgsmål

Hvilket land er det billigste i verden?

Egypten er det billigste land i Verdensbankens opgørelse for 2025 med et prisniveau på 15, når Danmark er 100. Derefter følger Nigeria, Indien, Pakistan, Bhutan og Nepal.

Hvilke lande er dyrere end Danmark?

Island, Schweiz, Bahamas, Vanuatu og Israel har et højere prisniveau end Danmark i Verdensbankens seneste tal. Alle andre lande i opgørelsen er billigere, også Norge, Irland og USA.

Er Danmark det dyreste land i EU?

Ja, Danmark havde det højeste prisniveau i EU for husholdningernes forbrug i 2025 ifølge Eurostat, knap 40 procent over EU-gennemsnittet. Irland og Luxembourg var nummer to og tre.

Hvor ofte bliver tallene opdateret?

Verdensbanken og Eurostat opdaterer prisniveauet én gang om året, og vi opdaterer listen, når nye tal kommer. Valutakurser kan dog flytte et land flere point inden for et år.

Kilder: Verdensbanken, købekraftsparitet for husholdningernes forbrug og officiel valutakurs (World Development Indicators, CC BY 4.0), Verdensbanken, International Comparison Program 2021, Eurostat, prisniveauindeks 2025, Udenrigsministeriets rejsevejledninger, den tyrkiske centralbank. Tal hentet og rejsevejledninger kontrolleret 9. oktober 2026. Alle indeks er omregnet, så Danmark = 100.